Gör vår undersökning om gymnasievalet för chansen att vinna 1 000 kr på Filmstaden! ✨📽️

Topp 10 populäraste yrkena i Yrkesguiden

Funderar du över vad en revisor gör? Eller vilket gymnasieprogram du bör läsa för att bli arkitekt? I vår Yrkesguide på gymnasium.se kan du få svar på alla frågor du kan tänkas ha kring olika yrken. I den här artikeln har vi listat de 10 populäraste yrkena i guiden bland gymnasieväljarna under våren 2023.

Sjuksköterska, fysioterapeut eller varför inte mäklare? Listan med yrken att välja bland kan göras lång. I vår Yrkesguide på gymnasium.se kan du få inspiration och tips för att hitta ditt drömjobb. Du kan bland annat söka efter yrken från A–Ö, se lönestatistik, läsa mer om hur du skriver ett cv och få tips på yrken efter olika gymnasieprogram.

Gå till Yrkesguiden

Här har vi listat de yrken som ni gymnasieväljare har spanat in mest i vår Yrkesguide under 2023. Vi har sammanfattat vilka egenskaper som är bra att ha för yrket, vilket gymnasieprogram som passar samt lön och framtidsutsikter för yrket enligt Arbetsförmedlingen. Kanske finns just ditt drömjobb med på listan?

1. Pilot

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som har en bra simultanförmåga, tycker om att samarbeta med andra och som har ett säkerhetsfokus
🎓 Bra val av gymnasieprogram: Naturvetenskapsprogrammet, teknikprogrammet 
💡 Framtidsutsikter för yrket: Medelgod arbetsmarknad på fem och tio års sikt
💰 Lön: 74 400 kr/månad

Vad gör en pilot? 

Som pilot arbetar du huvudsakligen med att styra och navigera flygplan, men utöver det ingår många arbetsuppgifter både före och efter flygningen. Före flygningen måste du bland annat samla in information om antal passagerare, lastens vikt och vädret längs flygrutten. Du måste även kontrollera att instrument, reglage och motorer fungerar som de ska inne i flygplanet. Under flygningen ingår det även i ditt jobb att informera passagerna om olika händelser, exempelvis turbulens.
   

Jag vill veta mer om yrket2. Brandman

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som är stresstålig, har god fysik och kan samarbeta bra med andra
🎓 Bra val av gymnasieprogram: 
Naturvetenskapsprogrammetsamhällsvetenskapsprogrammet,
vård- och omsorgsprogrammet, barn- och fritidsprogrammet
💡 Framtidsutsikter för yrket: God arbetsmarknad på fem och tio års sikt. I takt med att befolkningen ökar kommer efterfrågan på brandmän också öka
💰 Lön: 34 900 kr/månad

Vad gör en brandman? 

Som brandman arbetar du bland annat med att rycka ut vid till exempel bränder och trafikolyckor. Din uppgift är då att så snabbt som möjligt få kontroll på händelsen och försöka begränsa skadorna. Som brandman måste du regelbundet kontrollera din utrusning så att allt fungerar som det ska vid ett larm och du får även öva på olika arbetsmoment.

Jag vill veta mer om yrket3. Psykolog

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som är uppmärksam, empatisk och som har stor förståelse för andra människor och som dessutom kan uttrycka dig på ett lättförståeligt sätt
🎓 Bra val av gymnasieprogram: Ekonomiprogrammet, naturvetenskapsprogrammet, teknikprogrammet
💡 Framtidsutsikter för yrket: Mycket goda jobbmöjligheter på fem och tio års sikt. Psykologyrket har just nu en liten konkurrens om arbetstillfällen och det råder brist på denna yrkesgrupp
💰 Lön: 43 900 kr/månad

Vad gör en psykolog? 

Som psykolog arbetar du med att förebygga och behandla psykisk ohälsa hos människor. I din roll som psykolog undersöker, utreder, diagnostiserar och behandlar du psykiska funktioner, besvär och sjukdomar. En central del i ditt arbete är att samtala med patienter.

Jag vill veta mer om yrket4. Advokat

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som har en god analytisk förmåga och som kan formulera dig på ett tydligt och korrekt sätt 
🎓 Bra val av gymnasieprogram: Samhällsvetenskapsprogrammet, ekonomiprogrammet, humanistiska programmet
💡 Framtidsutsikter för yrket: Stora möjligheter till arbete på fem och tio års sikt
💰 Lön: 57 900 kr/månad

Vad gör en advokat? 

Som advokat är du kort och gott en juridisk expert med din klients intresse i fokus. Du kan arbeta inom flera olika områden, till exempel brottmål, familjerätt, affärsjuridisk rådgivning, arbetsrätt, miljörätt, asylrätt eller försäkringsfrågor. Du får ofta föra muntliga och skriftliga förhandlingar, ge juridisk rådgivning samt upprätta avtal och kontrakt.

Jag vill veta mer om yrket5. Flygvärd/flygvärdinna

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som är serviceinriktad, ansvarsfull och som kan läsa av situationer
🎓 Bra val av gymnasieprogram: Hotell- och turismprogrammet, restaurang- och livsmedelsprogrammet
💡 Framtidsutsikter för yrket: Möjligheterna till jobb är relativt goda på fem och tio års sikt
💰 Lön: 33 100 kr/månad

Vad gör en flygvärd/flygvärdinna? 

Som flygvärd/flygvärdinna, även kallad kabinpersonal, är din huvudsakliga uppgift att tillsammans med den övriga besättningen ansvara för passagerarnas säkerhet och välbefinnande under flygningen. I din roll som kabinpersonal ger du service till de som reser och vid en nödlandning ska du så snabbt som möjligt se till att passagerarna utrymmer flygplanet på ett säkert sätt.

Jag vill veta mer om yrket6. Banktjänsteman

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som är analytisk, tycker om att arbeta med människor och som är säljinriktad
🎓 Bra val av gymnasieprogram: 
Ekonomiprogrammet, samhällsvetenskapsprogrammet, naturvetenskapsprogrammet
💡 Framtidsutsikter för yrket: Det är hård konkurrens om jobben som banktjänsteman och efterfrågan minskar kraftigt på grund av nya digitala lösningar
💰 Lön: 42 500 kr/månad

Vad gör en banktjänsteman? 

Som banktjänsteman arbetar du bland annat med försäljning av värdepapper, utlandsbetalningar och krediter. Du ger även ekonomisk rådgivning till företag och privatpersoner om till exempel lån, försäkringar, privatekonomi, aktier, skatteärenden med mera. Som banktjänsteman kan du arbeta på antingen bank- och finansföretag, försäkringsbolag, inkassoföretag och utländska banker.

Jag vill veta mer om yrket7. Flygledare

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som kan jobba under stress, har en god simultanförmåga och kan kommunicera på ett rakt och tydligt sätt 
🎓 Bra val av gymnasieprogram: Naturvetenskapsprogrammet*, teknikprogrammet*
💡 Framtidsutsikter för yrket: Flygledare är ett kommande bristyrke vilket innebär att det kommer att finnas goda möjligheter till jobb i framtiden 
💰 Lön: 76 700 kr/månad

*för att bli flygledare krävs en gymnasieexamen och du kan även välja att gå ett yrkesprogram. Det ställs dock höga krav på problemlösningsförmåga och kunskaper i engelska, vilket kan vara bra att ta hänsyn till i val av program

Vad gör en flygledare? 

Som flygledare har du ansvar över att flygtrafiken och luftrummet är både säkert och effektivt. Du har koll på de olika flygplanen i luften och ser till att de inte krockar. Flygledarens jobb är oerhört ansvarsfullt och du arbetar mot både markpersonal, andra flygledare och piloter som tillsammans organiserar trafiken. Du kan arbeta civilt, det vill säga med vanliga passagerarplan, eller militärt. För militären dirigerar du trafiken för fordon på marken och militärens olika jakt- och transportplan.

Jag vill veta mer om yrket8. Arkitekt

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som är kreativ, kan samarbeta bra med andra människor och som kan presentera dina förslag på ett lättförståeligt sätt
🎓 Bra val av gymnasieprogram: 
Naturvetenskapsprogrammet, teknikprogrammet*
💡 Framtidsutsikter för yrket: Goda arbetsmöjligheter på fem och tio års sikt. Bostadsbyggandet fortsätter att öka och därmed kommer även efterfrågan på arkitekter att finnas
💰 Lön: 43 300 kr/månad

*kräver extra kurser för behörighet

Vad gör en arkitekt? 

Som arkitekt skissar och modellerar du på allt från rum och byggnader till parker och städer. En vanlig arbetsuppgift är att förbereda ett byggnadsprojekt genom att ta fram förslag på hur det ska se ut. Som arkitekt har du en stor kreativ frihet, men du måste ta hänsyn till tekniska, ekonomiska och miljömässiga krav.

Jag vill veta mer om yrket9. Polis

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som är empatisk, kan kommunicera med människor du möter på ett bra sätt och som kan hantera stressiga situationer
🎓 Bra val av gymnasieprogram: 
Samhällsvetenskapsprogrammet, naturvetenskapsprogrammet, barn- och fritidsprogrammet
💡 Framtidsutsikter för yrket: God arbetsmarknad för poliser på fem och tio års sikt.
💰 Lön: 38 800 kr/månad

*kräver extra kurser för behörighet

Vad gör en polis? 

Din uppgift som polis är att skapa trygghet och ordning i samhället och att minska och bekämpa brottslighet. Som polis har du många olika uppgifter, bland annat att fokusera på vardagsbrott som inbrott, skadegörelse och bedrägerier. Du arbetar även brottsförebyggande tillsammans med andra aktörer i samhället för att minska brottsligheten, till exempel med skola och socialtjänst.

Jag vill veta mer om yrket10. Mäklare

Förmågor som är bra att ha: Yrket passar dig som är serviceinriktad, kan ta egna initiativ och göra flera saker samtidigt
🎓 Bra val av gymnasieprogram: 
Samhällsvetenskapsprogrammet, naturvetenskapsprogrammet, försäljnings- och serviceprogrammet
💡 Framtidsutsikter för yrket: Hård konkurrens om jobben på fem och tio års sikt
💰 Lön: 39 400 kr/månad

Vad gör en mäklare? 

En mäklare förmedlar villor, fritidshus, bostadsrätter, tomträtter och kommersiella fastigheter. Din roll är att förmedla kontakter mellan intressenter och säljare och du upprättar kontrakt när parterna kommit överens. Du fungerar som en opartisk mellanhand mellan köpare och säljare.

Jag vill veta mer om yrketTopplistan baseras på statistik från gymnasium.se under perioden 2023-01-01 till 2023-12-31.

Källor: arbetsförmedlingen.se, lönestatistiken är hämtad från SCB:s lönesök, siffror från 2022

Josephine Lindgren

Josephine Lindgren

Digital Project Manager (Visa mer)
Josephine Lindgren arbetar som Digital Project Manager på gymnasium.se. Med en bakgrund som journalist har Josephine en förkärlek för att skriva och hon älskar att ta sig an ett roligt projekt, gärna med inslag av textproduktion och grafisk design. Förutom att skriva hjälper Josephine även till att arrangera digitala event och att producera undersökningar och rapporter för sajten. Josephine bor i Stockholm, men kommer ursprungligen från Luleå i Norrbottens län. Hon har en kandidatexamen från Luleå tekniska universitet i medie- och kommunikationsvetenskap med inriktning journalistik. På gymnasiet gick hon samhällsvetenskapsprogrammet och favoritämnena var svenska, engelska och historia. (Mindre)

Om

Josephine Lindgren arbetar som Digital Project Manager på gymnasium.se. Med en bakgrund som journalist har Josephine en förkärlek för att skriva och hon älskar att ta sig an ett roligt projekt, gärna med inslag av textproduktion och grafisk design. Förutom att skriva hjälper Josephine även till att arrangera digitala event och att producera undersökningar och rapporter för sajten. Josephine bor i Stockholm, men kommer ursprungligen från Luleå i Norrbottens län. Hon har en kandidatexamen från Luleå tekniska universitet i medie- och kommunikationsvetenskap med inriktning journalistik. På gymnasiet gick hon samhällsvetenskapsprogrammet och favoritämnena var svenska, engelska och historia.

Annonser