De 10 populäraste yrkena

Har du funderingar på vad du vill jobba med i framtiden? I den här artikeln har vi listat de 10 populäraste yrkena i Yrkesguiden på Gymnasium.se. Spana in artikeln för inspiration inför ditt gymnasieval!

Infograf

Har du funderingar på vad du vill jobba med i framtiden? Vad gör en ingenjör egentligen? Eller vad ska man läsa på gymnasiet för att bli läkare? I Yrkesguiden på gymnasium.se hittar du svaren på dessa frågor och mycket mer!

I Yrkesguiden finns information om över 200 olika yrken. Där kan du läsa mer om vilket program du bör välja för att kunna jobba inom ett visst yrke, vad man gör inom yrket och vilka möjligheter det finns för att få jobb. 

De populäraste yrkena

Här nedanför har vi listat de yrken som ni gymnasieväljare har spanat in mest i vår Yrkesguide. Om du också är intresserad av just dessa yrken kan du klicka dig in på yrket och läsa mer. Här kan du få inspiration inför ditt gymnasieval! 

1. Advokat 

2. Pilot

3. Jurist

4. Banktjänsteman

5. Brandman

6. Revisor

7. Mäklare

8. Ekonom

9. Arkitekt

10. Polis

 Här kan du leta bland yrken i olika kategorier

 Spana in alla yrken A-Ö

* Topp 10-listan baseras på statistik från gymnasium.se under perioden 2018-10-31 till 2019-10-31. 


Annonser