Om skolan
Elof Lindälvs gymnasium
Mitt i vår skola ligger kafé Olga. Själva navet på Elof Lindälv. Att lärarna lika gärna som eleverna tar sin kaffe här är talande; vi tror att man lär sig bättre om relationen till pedagogen är god.
Vi tror också att blandning är bra. Att det gynnar kreativitet och problemlösande. Till Elof Lindälv söker du som vill vara omgiven av ett starkt engagemang hos både elever och lärare, och läsa exempelvis Ekonomiprogrammet, Teknik- eller Fordon- och Transport.
Satsar du på din idrott?
Här finns möjlighet att kombinera studierna med en nationellt godkänd idrottsutbildning eller välja idrott som individuellt val. Hos oss kan du också gå gymnasial lärlingsutbildning, introduktionsprogram och anpassad gymnasieskola.
Elof Lindälvs atmosfär
Oavsett inriktning möter du lärare som brinner för att dela med sig av sin kunskap och som räknar med att du är här för att lära. Kungsbacka är en plats med gott om eldsjälar och entreprenörer. Hur man kan driva projekt eller företag inom sitt framtida yrkesområde är ett tydligt spår i utbildningen på Elof Lindälv.
Varje program har sin hemvist på skolan med lokaler anpassade efter inriktning; modern verkstad för den som fördjupar sig i elteknik, avskilda studierum för den som ägnar sig åt grupparbete. Vårt välkomnande bibliotek är också en ovärderlig tillgång. Här kan du plugga i tysthet eller få hjälp av bibliotekarierna att hitta litteratur du behöver – eller inte visste att du blev glad av.
Mitt i centrala Kungsbacka
Precis som Aranäs ligger Elof Lindälv i centrala Kungsbacka. Pendeltågstationen, resecentrum och Kungsmässan nås på ett par minuters promenad från skolan. Att vi har Restaurang- och livsmedelsprogrammet på skolan innebär också att det vid flera tillfällen finns möjlighet att besöka vår elevrestaurang.
Vi ser fram emot att få möta dig och dina drömmar om framtiden.
Välkommen!
Är du intresserad och vill veta mer om Elof Lindälvs gymnasium, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan. Visa alla utbildningar på Elof Lindälvs gymnasium
Huvudman
Öppet hus
Besök oss på öppet hus
Elof Lindälvs gymnasium har öppet hus i november och januari varje år. Då är du som ska välja gymnasieutbildning varmt välkommen till oss. Ta chansen att träffa elever, lärare, se våra lokaler och ta reda på mer om den utbildning du är intresserad av.
Vill du besöka oss under en vanlig skoldag? Kontakta i så fall arbetslagsledaren för det program som intresserar dig. Du hittar kontaktuppgifter på vår hemsida.
Program
Gör en intresseanmälan
Statistik
Antal elever på skolan år 2024/25: cirka 1390
Utbildningsstatistik
Genomsnittlig betygspoäng | Behöriga till högskola | Andel med examen inom 3 år | |
---|---|---|---|
Ekonomiprogrammet |
12,5 | 79,6 | |
Ekonomiprogrammet |
12,9 | 94,3 | |
El- och energiprogrammet |
|||
El- och energiprogrammet |
12,5 | 58,1 | |
El- och energiprogrammet |
|||
Fordons- och transportprogrammet |
11,3 | ||
Försäljnings- och serviceprogrammet |
|||
Försäljnings- och serviceprogrammet |
|||
Försäljnings- och serviceprogrammet |
|||
Hotell- och turismprogrammet |
13,9 | ||
Hotell- och turismprogrammet |
|||
Industritekniska programmet |
|||
Restaurang- och livsmedelsprogrammet |
14,5 | ||
Restaurang- och livsmedelsprogrammet |
|||
Teknikprogrammet |
|||
Teknikprogrammet |
14,8 | 96,0 | |
Vård- och omsorgsprogrammet |
|||
se enskilda elevers resultat. En prick . betyder att data saknas.
OBS! Procenten för andel lärare med pedagogisk examen påverkas bland annat av lärare som har deltidstjänst eller är yrkeslärare.
Hitta till skolan
Elof Lindälvs gymnasium
Recensioner
Snittbetyg: 2
gick ekonomi pogrammet i 3 år. tycker inte att lindälv är en topp skola. helt okej men om du vill satsa på din skolgång ska du söka dig till göteborg
Tyvärr ohållbar administration. En majoritet av eleverna som tar studenten i Juni går ut gymnasiet utan en gymnasieexamen på grund av de nationella prov i svenska som sattes i M...