5 yrkesprogram för dig som vill jobba med händerna

Vill du jobba med händerna och tillverka saker? Är du en fantasifull person som gillar att arbeta praktiskt? Då kan ett yrkesprogram passa dig utmärkt. Vi har listat 5 yrkesprogram som passar dig som vill arbeta med händerna! 

florist

Vill du jobba med händerna och tillverka saker? Är du en fantasifull person som gillar att arbeta praktiskt? Då kan ett yrkesprogram passa dig utmärkt. Yrkesprogram är praktiska och innebär att du får utföra liknande uppgifter som du kommer att jobba med senare. Bra va? För dig som tycker om att jobba med händerna har vi här listat fem yrkesprogram som kan vara intressanta för dig!

Lista: 5 yrkesprogram för dig som vill jobba med händerna

1. Bygg- och anläggningsprogrammet

På Bygg- och anläggningsprogrammet får du lära dig allt om byggbranschens olika yrken. Det finns fem olika inriktningar inom programmet: 

 • Anläggningsfordon
 • Husbyggnad
 • Mark och anläggning
 • Måleri
 • Plåtslageri

2. Hantverksprogrammet

Hantverksprogrammet är utmärkt för dig som vill tycker om att skapa! Hantverksprogrammet är kreativt och nära kopplat till serviceyrket. De fem olika inriktningarna är: 

 • Finsnickeri
 • Florist
 • Frisör, barberare och make up-artist
 • Textil design
 • Övriga hantverk

3. El- och energiprogrammet

Är du intresserad av elteknik, elektronik och datorteknik? Då är el- och energiprogrammet något för dig. Du förbereder för en framtid där du underhåller och arbetar så att samhället ska ha tillgång till el, energi och vatten. Det finns fyra olika inriktningar på programmet: 

 • Automation
 • Dator- och kommunikationsteknik
 • Elteknik
 • Energiteknik

4. Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet är för dig som vill arbeta med mat, dryck, servering eller bakverk i framtiden. Restaurang- och livsmedelsbranschen är varierande och fartfylld och utbildningen fokuserar på din kreativitet. Det finns två inriktningar du kan välja mellan på programmet: 

 • Bageri och konditori
 • Kök och servering 

5. Fordons- och transportprogrammet

Vill du arbeta med bilar och maskiner i framtiden? Då är Fordons- och transportprogrammet något för dig! På programmet lär dig du dig hantera olika fordon och du får även utveckla kunskaper inom olika tekniker och datasystem. På Fordons- och transportprogrammet kan du välja mellan fyra olika inriktningar: 

 • Karosseri och lackering
 • Lastbil och mobila maskiner
 • Personbil
 • Transport

Annonser