Gör vår undersökning om gymnasievalet för chansen att vinna 1 000 kr på Filmstaden! ✨📽️

De 5 populäraste yrkena under 2017

Är du osäker på vad du vill jobba med i framtiden eller har du redan hittat ditt drömyrke? Låt dig inspireras av vår lista på de 5 populäraste yrkena från vår yrkesguide under 2017!

populäraste yrkena

De 5 populäraste yrkena under 2017!

Vet du vad du vill jobba med i framtiden eller behöver du inspiration? Kanske vet du redan vilket som är ditt drömyrke men undrar vad du ska läsa i gymnasiet för att ta dig dig dit? I gymnasium.se:s yrkesguide kan du läsa om massa olika yrken och vilken utbildning du behöver för att jobba med just ditt drömyrke!

De 5 populäraste yrkena på gymnasium.se

Vi har nedan listat de yrken som ni läst allra mest om i vår yrkesguide! Både apotekare och jurist är nya på topp-fem-listan jämfört med förra året. Klicka på ett av yrkena för att läsa mer om det i vår yrkesguide!

1. Ingenjör

2. Ekonom

3. Advokat

4. Apotekare

5. Jurist

populäraste yrkena 2017

Är du intresserad av andra yrken? Ta en titt i vår yrkesguide: 


Annonser