Hej!
Jag bor inte i Sverige jätte lång tid och gick i natur men jag är inte så bra på matte och jag känner att de gå så Fort men jag vill bli läkare och ha bra betyg det känner så svårt att hinna med matte som jag har svårt med ich få bra betyg på den och andra kurser
Hur blir jag läkare?
16 sep 2021
FRÅGA
Svar:
17 sep 2021
Hej,
För att du ska bli behörig till Läkarprogrammet efter gymnasiet behöver du ha läst vissa kurser. Man behöver grundläggande behörighet + Biologi 2, Kemi 2, Fysik 2 och Matte 4. Du kan läsa detta på Komvux eller på ett Naturvetenskapligt basår på högskola.
Antagningspoängen för Läkarprogrammet på universitet/högskola är nästan alltid 22,5 poäng. För att få de poängen behöver man få A i alla ämnen under gymnasiet som ger 20,00 poäng och fulla meritpoäng som är 2,5. Man kan också skriva högskoleprovet och söka med det resultatet istället för gymnasiebetygen.
Lycka till! /Petra,SYV
Så funkar det
Hitta en gymnasieskola du är intresserad av
Gör en intresseanmälan
Skolan kontaktar dig med mer information
Medlemslogin