Visa gymnasium.se som: Mobil
Tjej med planeringsblock

Gymnasiemässor 2019

I samband med höstens ankomst, har det nu blivit dags för för er som går i årskurs 8 och 9 att gå på gymnasiemässor. Att besöka en gymnasiemässa är alltid bra för att bli inspirerad av olika gymnasieskolor och övriga representanter på plats.

Datum för gymnasiemässor 2019

Nedan hittar du en lista med datum för gymnasiemässor 2019 för respektive ort:

Om det saknas några datum, kontakta jättegärna oss genom att mejla oss

Ska du gå på mässa? Läs mer här!

Våra bästa tips inför höstens gymnasiemässor

Senast uppdaterad: 22 okt 2019

Du kanske också är intresserad av:

Senast uppdaterad: 2020-01-08

Stockholms populäraste gymnasieutbildningar under 2017

Vi har sammanställt de mest besökta gymnasieprogram på Gymnasium.se i Stockholm under 2017 och listar nedan de tio mest populära programmen i Stockholm. I listan finns både högskoleförberedande program och yrkesförberedande.

Läs mer
Senast uppdaterad: 2019-09-27

Hur säger man gymnasium på engelska?

Har du försökt prata om gymnasiet på engelska? Kanske har du märkt att ordvalet inte är helt självklart? Upper secondary school eller high school är de engelska översättningar som bäst motsvarar det svenska gymnasiet. Vi reder ut hur du kan tänka när du översätter! 

Läs mer
Senast uppdaterad: 2018-05-16

Smartphonegenerationen

Är du en typisk generation Z? Kolla om dessa påståenden stämmer in på dig! 

Läs mer
Så funkar det

Hitta en gymnasieskola du är intresserad av


Gör en intresseanmälan


Skolan kontaktar dig med mer information

Medlemslogin