Om utbildningen

Bygg- och anläggningsprogrammet
Inriktning Plåtslageri
Vill du bli byggnadsplåtslagare?
Då ska du välja Katedralskolans Bygg- och anläggningsprogram, ett program för dig som vill arbeta inom en bransch med många möjligheter.
I årskurs 1 får du en bred grund att stå på. Du provar på att armera, gjuta, snickra, måla och göra plåtarbeten för att få en inblick i olika delar. Detta kommer att hjälpa dig att välja rätt inriktning till årskurs 2 och 3.
I yrkesteorin får du bland annat lära dig om byggskyddsföreskrifter, yrkesräkning, mätteknik, grundläggande ritningsläsning, olika material och verktyg.
Oavsett vilken inriktning ställs stora krav på att kunna läsa och förstå instruktioner och ritningar. Att kunna göra nödvändiga beräkningar och tolka mätresultat är också en viktig del. Det är mycket viktigt att du kan ta eget ansvar och arbeta självständigt men också samarbeta i grupp. Din yrkesskicklighet kommer att betyda mycket och du kommer att vara efterfrågad på arbetsmarknaden.
Inriktning Plåtslageri
Väljer du att utbilda dig till byggnads- eller ventilationsplåtslagare. Här får du lära dig allmänna grunder, såsom att tillverka, montera, sammanfoga, använda olika maskiner och handverktyg för tillverkning av olika plåtdetaljer inom ventilation eller byggnadsplåt. Under utbildningen får du även åka ut på kundarbeten, vilka exempelvis kan vara taktäckning och garneringsarbeten.
Arbetsplatsförlagt lärande
Minst 15 veckor av utbildningstiden är arbetsplatsförlagt lärande, APL. Vanligtvis får du göra din APL under flera perioder under årskurs 2 och 3. Du får komma ut på olika företag och visa upp dina kunskaper och praktiskt tillämpa det du lärt dig i skolan. Det arbetsplatsförlagda lärandet är för de flesta inkörsporten till ett jobb och är därför ett mycket viktigt moment i din utbildning!
Efter gymnasiet
När du gått klart dina tre år på Bygg-, och anläggningsprogrammet ska du göra en lärlingstid på cirka 1,5 – 2 år på ett byggföretag. Under din lärlingstid, som bland annat ska ge dig färdighetsträning i yrket, är du anställd och har lön. Efter lärlingstidens slut är du fullt avlönad.
Studera vidare
Du som är elev på ett yrkesprogram har möjlighet under din tid på gymnasiet att läsa de kurser som krävs för att få grundläggande behörighet.
Inom Yrkeshögskolan kan du specialisera och fördjupa dina kunskaper eller skaffa dig en ny yrkesutbildning. Studerar du vidare på Folkhögskola eller Vuxenutbildning kan du läsa både yrkesutbildning eller kurser som krävs för att du ska få grundläggande och särskild behörighet för studier på högskola eller universitet.
Kombinera idrott och studier
Programmet går att kombinera med våra lokala idrottsutbildningar (LIU) under 1, 2 eller 3 år beroende på dina övriga val.
Högskolebehörighet nytt från 2023
Från och med hösten 2023 ingår de kurser du behöver för att få grundläggande behörighet till högskolan. Du behöver alltså inte välja till dessa kurser. Däremot kan du välja att ta bort dem om du hellre vill fokusera på dina yrkeskurser. Detta val gör du inför gymnasiets årskurs 2.
Bygg- och anläggningsprogrammet (BA)
Behörighet
Gymnasieexamen
Ansökan
Ansök till Bygg- och anläggningsprogrammet, Plåtslageri
Du söker programmet via antagningskansliet Utbildning Skaraborg. Om du bor i en kommun som antagningskansliet inte har hand om söker du istället via din hemkommun.Kontaktuppgifter
Postadress: Antagningskansliet 541 83 SKÖVDE
Telefon: 0500-49 80 00
Mejladress: utbildning@skaraborg.se
Kontakta skolan
Katedralskolan i Skara – en framtid inte bara en dröm
Med utbildning i toppklass, så som exempelvis Estetiska programmet med både dans- och teaterinriktning men också IB- International Baccalaureate, erbjuder vi dig en framtid, inte bara en dröm. Här möts du av Katedralanda som kännetecknas av gemenskap, engagemang och närhet. En...