Om utbildningen
Barn- och fritidsprogrammet, Pedagogiskt och socialt arbete
Barn- och fritidsprogrammet med inriktning Pedagogiskt och socialt arbete ger en utmärkt grund för dig som vill jobba som barnskötare, elevassistent eller annat liknande yrke efter dina gymnasiestudier.
Karaktärsämnena på Barn- och fritidsprogrammet får stort utrymme och du tränas i att arbeta med barn och att bli lyhörd för deras behov. Du lär dig möta, stödja och assistera barn och får förståelse för barn och vuxnas samspel och hur de utvecklas tillsammans.
Barnskötare eller elevassistent
Undervisningen på Didaktus Liljeholmen är strukturerad och ger dig bra förutsättningar att lyckas med dina mål. Efter att ha läst Barn- och fritidsprogrammet har du en yrkesexamen som barnskötare eller elevassistent. Här arbetar man strukturerat med fokus på din yrkesexamen. Du får en sammanhållen skoldag utan håltimmar. Du läser tillsammans med din klass i ert eget klassrum och samma lärare följer er under alla tre åren på Barn- och fritidsprogrammet.
Praktik på Barn- och fritidsprogrammet
På Barn- och fritidsprogrammet varvas APL (arbetsplatsförlagt lärande) med teori. Du får därför en bred kunskapsgrund att stå på samtidigt som du utvecklar en yrkesidentitet och blir trygg i din kommande yrkesroll. Du gör APL i tre omgångar under utbildningen.
Du läser pedagogik och genom intressanta och varierande föreläsningar och lektioner får du de kunskaper som kursplanen och yrket kräver. Du får också handledning och studiematerial anpassat efter dina behov.
Kommande starter
Behörighet
Gymnasieexamen
Ansökan
Ansök till Barn- och fritidsprogrammet, Pedagogiskt och socialt arbete
Du söker programmet via antagningskansliet Gymnasieantagningen Storstockholm. Om du bor i en kommun som antagningskansliet inte har hand om söker du istället via din hemkommun.Kontaktuppgifter
Få ansökningskoden Postadress: Box 4404, 102 68 Stockholm
Telefon: 08-58 00 80 00
Mejladress: gymnasieantagningen@storsthlm.se

Oseriös ledning. Skolan har fått många anmälningar så att skolinspektionen var på skolan och hade mässa möte. Polishundar och poliser letar efter droger på skolan ofta. Ledninge...