Visa gymnasium.se som: Mobil
Elever med mikroskop i klassrum

Teknik eller natur – vilket program ska jag välja?

Har du tänkt plugga vidare efter gymnasiet och är en fena på matte och fysik? Då kanske du väljer mellan teknik- och naturvetenskapsprogrammet. Vi går igenom gymnasieprogrammens skillnader och likheter – så att det blir lättare för dig att välja.

Teknikprogrammet och naturvetenskapsprogrammet är båda högskoleförberedande program som ger dig möjlighet att plugga vidare inom just teknik eller naturvetenskap. Har du funderat på båda, men vet inte riktigt vilket som passar dig bäst? Det är inte så konstigt, eftersom programmen har mycket gemensamt. När det kommer till behörighet till vidare studier går det många gånger precis lika bra att välja vilket som, men såklart finns det också skillnader. 

Det här läser du på både teknik och natur

 • Matematik 1c
 • Matematik 2c
 • Matematik 3c
 • Fysik 1
 • Kemi 1

Inriktningarna som liknar varandra mest är teknikvetenskap på teknikprogrammet och inriktningen natur på naturvetenskapsprogrammet. I båda fallen läser du då också:

 • Fysik 2
 • Matematik 4

Det har teknikprogrammet och naturvetenskapsprogrammet gemensamt

Teknikprogrammet och naturvetenskapsprogrammet är de enda programmen där Matematik 1c, 2c och 3c ingår i programgemensamma ämnen – det vill säga alla, oavsett inriktning, läser de matematikkurserna. Dessutom läser du de naturvetenskapliga ämnena kemi, fysik och biologi var för sig istället för naturvetenskap som övergripande kurs (som du gör på till exempel samhällsvetenskapsprogrammet).

Det här skiljer programmen åt

NATURVETENSKAPSPROGRAMMET

Om du vill veta exakt vilka kurser som ingår kan du titta på programstrukturen för naturvetenskapsprogrammet. I stora drag passar programmet dig som är intresserad av till exempel:

 • kemiska processer
 • universums uppkomst
 • laborationer
 • fältstudier
 • experiment

Exempel på typiska yrken:

 • läkare
 • sjuksköterska
 • biomedicinsk analytiker

Hitta skolor med naturvetenskapsprogrammet

TEKNIKPROGRAMMET

Teknikprogrammet skiljer sig från naturvetenskapsprogrammet genom att ha mer fokus på data och produktion, exakt vilka kurser som ingår i vilka inriktningar kan du se i programstrukturen. Om du väljer teknikprogrammet kan du också välja till ett fjärde år för att få en gymnasieingenjörsexamen. Programmet passar dig som gillar bland annat:

 • design
 • entreprenörskap
 • programmering
 • webbutveckling
 • arkitektur

Exempel på typiska yrken:

 • ingenjör
 • programmerare
 • arkitekt

Hitta skolor med teknikprogrammet

Behörighet till vidare studier

Både teknik- och naturvetenskapsprogrammet ger bred behörighet så att du kan söka till många olika högskoleprogram. Kom ihåg att du också kan välja till kurser som individuellt val för att få en viss behörighet. Om du till exempel har tänkt söka till läkarprogrammet efter gymnasiet behöver du Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4. Det betyder att du kan gå natur-natur, men du kan också gå teknik-teknik och väja till Biologi 1 och 2 genom individuellt val. 

Så, hur väljer jag?

Om du redan innan gymnasiet vet att du vill plugga vidare på ett högskoleprogram kan du kolla upp vad som gäller för behörighet till just det programmet. Sedan kan du jämföra poängplanerna för olika gymnasieprogram och välja det som passar bäst.

Om du inte har bestämt dig, eller om ditt framtida val passar med flera program, är det oftast bäst att välja med hjärtat. Gå efter det du tycker verkar roligast, helt enkelt. Vill du till exempel lära dig att bygga, producera och konstruera saker eller datorsystem? Då är teknikprogrammet ett bra val. Är du istället intresserad av att göra experiment och laborationer eller lära dig mer om hur kroppen fungerar? Då är det naturvetenskapsprogrammet du ska köra på. 

Fortfarande osäker?

Gör vårt gymnasietest för att se vilket program som passar dig!

Senast uppdaterad: 11 nov 2022
Denice Karlsson
Digital Content Manager

Du kanske också är intresserad av:

Senast uppdaterad: 2020-03-13

Pia Berg krossar myten om yrkesprogrammen

Är det möjligt att ta studenten på en fredag för att sen ha fast jobb måndagen därpå? Så såg verkligheten ut för Pia som gick bygg- och anläggningsprogrammet. Pia vill få fler att söka sig till ett yrkesprogram genom att visa att möjligheterna till jobb och vidarestudier efter studenten är oändliga.

Läs mer
Senast uppdaterad: 2019-10-25

Jobb som kan ersättas av AI

Artificiell intelligens, AI, är ett fenomen som förutspås få en allt mer central roll i dagens moderna samhälle. AI innebär intelligens hos maskiner som gör att de kan utföra arbetsuppgifter som bara människor kunnat göra tidigare.

Läs mer
Senast uppdaterad: 2022-09-30

5 gymnasieprogram/profiler för dig som vill jobba med människor

Vill du hjälpa människor i framtiden och ha ett arbete som utvecklar samhället? Välj ett gymnasieprogram som fokuserar på ämnen för dig som vill jobba med människor! Vi har listat 5 olika gymnasieprogram! 

Läs mer
Så funkar det

Hitta en gymnasieskola du är intresserad av


Gör en intresseanmälan


Skolan kontaktar dig med mer information

Medlemslogin