Visa gymnasium.se som: Mobil

Quiz - Saker du inte visste om svenska skolan

Har du koll på den svenska skolan? Lär dig något nytt genom att göra detta quiz om svensk skolhistoria! Quizet består av 10 faktafrågor som testar dig i både nutida och dåtida historia om skolan. Lycka till!

Senast uppdaterad: 23 nov 2020

Du kanske också är intresserad av:

Senast uppdaterad: 2020-09-15

Svenskaquiz - testa dina kunskaper inför nationella proven

Höstens nationella prov i svenska närmar sig med stormsteg. Utmana dig själv med vårt quiz och se hur förberedd du är inför provet!

Läs mer
Recensionspolicy

recensionspolicy gymnasium.se

Vill du lämna en recension om en skola eller ett program på gymnasium.se? Kul! Då bidrar du med att hjälpa andra elever att hitta en gymnasieutbildning. Läs gärna vår recensionspolicy om hur vi godkänner och publicerar recensioner.

Ladda ner recensionspolicyn här!

Så funkar det

Hitta en gymnasieskola du är intresserad av


Gör en intresseanmälan


Skolan kontaktar dig med mer information

Medlemslogin