De 10 populäraste yrkena i Stockholm

Populäraste yrken i Stockholm

De 10 populäraste yrkena i Stockholm 

Vad vill du bli när du blir stor? Vilket program ska man läsa för att bli läkare? Vad gör en ingenjör? Yrkesguiden besvara alla dina frågor och mycket mer! 

I Yrkesguiden finns information om över 200 olika yrken - vad ska man läsa på gymnasiet för att bli ett visst yrke, vad gör man som ett visst yrke och vad finns det för möjligheter att få jobb. Yrkesguiden hjälper dig planera din framtid! 

De populäraste yrkena i Stockholm! 

Nedanför hittar du topp 10 yrken som ni gymnasieväljare i Stockholm har kollat in mest i Yrkesguiden. För att veta mer om yrkena, klicka dig in på dem som intresserar dig. Få inspiration inför gymnasievalet! 

1Ingenjör

2Ekonom

3Advokat

4Jurist

5Byggingenjör

6Arkeolog

7Apotekare

8Mäklare

9Banktjänsteman

10Socionom

Vi har en hel lista på yrken som finns därute! 

Alla yrken A-Ö  Yrken i olika kategorier

Klicka här om du vill veta varför en yrkesutbildning kan vara det rätta valet för dig.

* Topp 10-listan baseras på statistik från Gymnasium.se under perioden 2017-01-01 - 2017-10-31

Senast uppdaterad: 03 nov 2017

Du kanske också är intresserad av:

Senast uppdaterad: 2017-09-20

Yrkesambassadörerna

Hur ser din framtid ut om du väljer ett yrkesprogram? Har du redan stenkoll på vad du vill bli eller vad du vill göra i framtiden? Är du en person som gillar att jobba med dina händer eller är du inställd på att skapa ditt eget företag? Beroende på vilket yrke du drömmer om, kan ett yrkesprogram vara ett passande alternativ. 

Läs mer
Senast uppdaterad: 2019-11-22

Räkna ut ditt meritvärde

Meritvärdet är summan av dina 16 eller 17 bästa betyg från högstadiet, där betygen räknas om till siffror. Ditt meritvärde kan ge dig en fingervisning av hur du ligger till i ansökan till olika gymnasieskolor. Räkna ut ditt meritvärde här!

Läs mer
Senast uppdaterad: 2020-01-17

5 elevkårer berättar om sina verksamheter

Från Killergame till temaveckor om psykisk ohälsa – elevkårer gör sitt bästa för att elever ska få uppleva en fantastisk tid under sina gymnasieår. Vi har pratat med fem elevkårer om hur de gör skillnad på sina gymnasium.

Läs mer
Så funkar det

Hitta en gymnasieskola du är intresserad av


Gör en intresseanmälan


Skolan kontaktar dig med mer information

Medlemslogin