Visa gymnasium.se som: Mobil

Hur tänker du kring gymnasievalet? Svara på vår korta undersökning och ha chans att vinna ett presentkort från SF Anytime värt 295 kr! ➡️ Gör undersökningen här!

7 gymnasieinriktningar för dig som är händig

Gillar du att jobba med händerna och skapa något? Du hittar flera olika gymnasieprogram med händiga inriktningar, några exempel är bygg- och anläggningsprogrammet, hantverksprogrammet och industritekniska programmet. Vi har samlat en lista på gymnasieinriktningar för dig som är – eller vill bli – händig!

Inriktningar som husbyggnad, måleri och plåtslageri passar dig som vill jobba med att bygga, måla eller renovera hus samt bygga plåttak eller ventilation. Alla dessa inriktningar passar dig som är både händig och kreativ.

Hantverksprogrammet kanske är det program som är mest kopplat till just olika hantverk där du behöver vara händig! Du kan till exempel gå inriktningen finsnickeri där du efter utbildningen kan jobba som möbelsnickare. Inriktningen övriga hantverk passar dig som vill utbilda dig inom ett specifikt hantverk såsom glasblåsare, guld- eller silversmed, keramiker, tapetserare eller urmakare.

Produkt- och maskinteknik och svetsteknik är två inriktningar på industritekniska programmet som också kan passa dig som vill använda din händighet i skolan och senare i arbetslivet. Du får lära dig hur produkter tillverkas och får kunskap om olika material såsom trä och metall.

Lista: 7 gymnasieinriktningar för dig som är händig

🔨 Husbyggnad

🖌️ Måleri

🛠️ Plåtslageri

🪑 Finsnickeri

🎨 Övriga hantverk

⚙️ Produkt- och maskinteknik

🛠️ Svetsteknik

Senast uppdaterad: 01 jun 2022

Du kanske också är intresserad av:

Senast uppdaterad: 2022-04-28

5 gymnasieinriktningar för dig som är aktiv

Dags att söka gymnasium? Vad kul! Äntligen får du rikta in dig på något du tycker är intressant. Är du en aktiv person som vill kombinera dina gymnasiestudier med en sport?

Läs mer
Senast uppdaterad: 2021-12-02

Vad ska jag prioritera: skola eller program?

När du gör ditt gymnasieval väljer du både skola och program. Men vilket av de två ska du prioritera i första hand? Vi reder ut hur du ska tänka inför valet gymnasieskola vs gymnasieprogram!

Läs mer
Senast uppdaterad: 2022-02-17

5 fördelar med gymnasiet

Känner du dig skoltrött och försöker hitta motivationen till höstens gymnasiestart? Här har vi listat fem fördelar med gymnasiet som förhoppningsvis kan ge dig en knuff i rätt riktning! 

Läs mer
Så funkar det

Hitta en gymnasieskola du är intresserad av


Gör en intresseanmälan


Skolan kontaktar dig med mer information

Medlemslogin