08 jun 2015

Idéburen skola - vad är det?

Idéburen skolaVad innebär idéburen skola?

Det finns många begrepp inom skolvärlden. Det finns kommunala och fristående gymnasieskolor. Det finns konglomerat, investmentbolag, huvudmän och näringsidkare för att nämna några. Något som inte alla känner till är att det finns ett förbund för idéburna skolor. Här förklarar vi och reder ut begreppet idéburen skola.

Bland de fristående skolorna finns ett förbund som kallas Idéburna skolors riksförbund. Detta är branschorganisationen för Sveriges idéburna friskolor. De jobbar för en samhällsnyttig och icke-vinstutdelande skola präglad av mångfald och utveckling. 

Mer konkret arbetar förbundet med nationell opinionsbildning och för talan för de idéburna friskolorna vid statliga utredningar och i samtal med politiska företrädare. Det finns ett tjugotal gymnasieskolor i Sverige som är idéburna skolor. Som medlemmar i organisationen kan de påverka skolfrågor och få sina åsikter framburna i politiken.

Det här gör Idéburna skolors riksförbund

• bygger en utvecklingsstruktur mellan myndigheter, de politiska företrädarna och de idéburna friskolorna.
• är ett forum för dialog, utbyte och utveckling.
• ett ungt förbund som växer och ständigt utökar sina verksamhetsområden
• erbjuder skolor kostnadsfri juridisk rådgivning cch bjuder in till utbildningar och föreläsningar.

För dig som elev innebär idéburen skola framförallt att du får en försäkran om att vinsten återinvesteras i verksamheten. Förutom gymnasieskolor finns det förskolor, grundskolor och eftergymnasiala skolor som är idéburna. 

Idéburna gymnasieskolor:
Fryshusets gymnasium
Grillska Gymnasiet Eskilstuna
Grillska Gymnasiet Stockholm
Grillska Gymnasiet Sundbyberg
Grillska Gymnasiet Uppsala
Grillska Gymnasiet Västerås
Grillska Gymnasiet Örebro
Vackstanäsgymnasiet
Kopparlundsgymnasiet 
Örjanskolan
Kristofferskolan
Kungstensgymnasiet
Novalisgymnasiet
Stockholms Estetiska Gymnasium
Viktor Rydberg gymnasium
Västerås Waldorfskola
Gymnasieskolan Futurum


Tips på andra artiklar:

Senast uppdaterad: 08 jun 2015

Du kanske också är intresserad av:

Senast uppdaterad: 2016-06-10

S och MP överens om att gymnasiet blir obligatoriskt

Socialdemokraterna och Miljöpartiet är överens i sin skolpolitik om att gymnasiet ska bli obligatoriskt. De vill också se högre lärarlöner och mindre klasser.

Läs mer
Senast uppdaterad: 2016-06-10

Så många läser recensioner inför gymnasievalet

Recensioner blir ett allt vanligare inslag runt om på nätet. Detta gäller inte bara när människor letar restauranger, eller vill spana efter ett nytt resmål. Den här trenden går även att se i utbildningsbranschen! Klicka dig vidare för att läsa om Gymnasium.se's undersökning.

Läs mer
Senast uppdaterad: 2019-08-30

Yrkes-VM ­­– Världens största tävling för yrkesskicklighet!

I årets upplaga av Yrkes-VM tog det svenska Yrkeslandslaget hem fyra medaljer. Yrkes-VM är en av världens största tävlingar. I 56 yrkeskategorier tävlar ungdomar om vem som är den bästa på just sitt yrke. 

Läs mer
Så funkar det

Hitta en gymnasieskola du är intresserad av


Gör en intresseanmälan


Skolan kontaktar dig med mer information

Medlemslogin