Visa gymnasium.se som: Mobil

Idéburen skola - vad är det?

Idéburen skolaVad innebär idéburen skola?

Det finns många begrepp inom skolvärlden. Det finns kommunala och fristående gymnasieskolor. Det finns konglomerat, investmentbolag, huvudmän och näringsidkare för att nämna några. Något som inte alla känner till är att det finns ett förbund för idéburna skolor. Här förklarar vi och reder ut begreppet idéburen skola.

Bland de fristående skolorna finns ett förbund som kallas Idéburna skolors riksförbund. Detta är branschorganisationen för Sveriges idéburna friskolor. De jobbar för en samhällsnyttig och icke-vinstutdelande skola präglad av mångfald och utveckling. 

Mer konkret arbetar förbundet med nationell opinionsbildning och för talan för de idéburna friskolorna vid statliga utredningar och i samtal med politiska företrädare. Det finns ett tjugotal gymnasieskolor i Sverige som är idéburna skolor. Som medlemmar i organisationen kan de påverka skolfrågor och få sina åsikter framburna i politiken.

Det här gör Idéburna skolors riksförbund

• bygger en utvecklingsstruktur mellan myndigheter, de politiska företrädarna och de idéburna friskolorna.
• är ett forum för dialog, utbyte och utveckling.
• ett ungt förbund som växer och ständigt utökar sina verksamhetsområden
• erbjuder skolor kostnadsfri juridisk rådgivning cch bjuder in till utbildningar och föreläsningar.

För dig som elev innebär idéburen skola framförallt att du får en försäkran om att vinsten återinvesteras i verksamheten. Förutom gymnasieskolor finns det förskolor, grundskolor och eftergymnasiala skolor som är idéburna. 

Idéburna gymnasieskolor:
Fryshusets gymnasium
Grillska Gymnasiet Eskilstuna
Grillska Gymnasiet Stockholm
Grillska Gymnasiet Sundbyberg
Grillska Gymnasiet Uppsala
Grillska Gymnasiet Västerås
Grillska Gymnasiet Örebro
Vackstanäsgymnasiet
Kopparlundsgymnasiet 
Örjanskolan
Kristofferskolan
Kungstensgymnasiet
Novalisgymnasiet
Stockholms Estetiska Gymnasium
Viktor Rydberg gymnasium
Västerås Waldorfskola
Gymnasieskolan Futurum


Tips på andra artiklar:

Senast uppdaterad: 08 jun 2015

Du kanske också är intresserad av:

Senast uppdaterad: 2019-09-27

Hur säger man gymnasium på engelska?

Har du försökt prata om gymnasiet på engelska? Kanske har du märkt att ordvalet inte är helt självklart? Upper secondary school eller high school är de engelska översättningar som bäst motsvarar det svenska gymnasiet. Vi reder ut hur du kan tänka när du översätter! 

Läs mer
Senast uppdaterad: 2016-06-10

Nationella proven skapar stress

Nio av tio elever är stressade inför nationella proven. Orsaken är för de flesta att proven påverkar betygen och att de tar fokus från övriga skolarbetet, visar en undersökning som Gymnasium.se gjort.

Läs mer
Senast uppdaterad: 2015-06-23

Vad är Asperger?

Många frågar oss om Aspergers syndrom. Vad innebär diagnosen? Hur är man när man har Asperger? Och hur fungerar det i skolan och arbetslivet? Det förklarar vi här.

Läs mer
Recensionspolicy

recensionspolicy gymnasium.se

Vill du lämna en recension om en skola eller ett program på gymnasium.se? Kul! Då bidrar du med att hjälpa andra elever att hitta en gymnasieutbildning. Läs gärna vår recensionspolicy om hur vi godkänner och publicerar recensioner.

Ladda ner recensionspolicyn här!

Så funkar det

Hitta en gymnasieskola du är intresserad av


Gör en intresseanmälan


Skolan kontaktar dig med mer information

Medlemslogin