Kostnader naturbruksgymnasiet - Forum
2009-02-06 14:25
Eva
Hej, vad kostar internat per termin och kan man få stöd för dessa kostnader? Vad är intagningspoängen till hästinriktningen tror ni?
RE: Kostnader naturbruksgymnasiet
2009-02-13 13:12
AAO
Hej!
Att bo på internatet kostar lite drygt 3000 kr/månad (augusti-juni). Kostnaden varierar lite beroende på om man bor i enkel- eller dubbelrum och om man har hund eller inte. Kommunerna kan ge inackorderingsbidrag för lite knappt halva beloppet. Det varierar lite mellan kommunerna, men det ligger ungefär i den storleksordningen.
Intagningspoängen för eleverna som började på hästinriktningen detta läsår låg mellan 150 och 265 poäng. Vad det blir till hösten kan jag inte säga ännu.
Mvh
Agneta Olsson
Intresserad av tråden: Kostnader naturbruksgymnasiet? Registrera din mailadress så får du information när någon lagt in ett nytt inlägg i tråden.
Så funkar det
Hitta en gymnasieskola du är intresserad av
Gör en intresseanmälan
Skolan kontaktar dig med mer information
Medlemslogin