Feedback

Tyck till om gymnasium.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Young Business Creatives

Young Business CreativesYoung Business Creatives är en kommunal skola, och blir en del av den stora kunskapsgalleria som byggs i anslutning till Sickla köpcentrum i Nacka, Stockholm.

I "Kunskapsgallerian M7" kommer det utöver YBC att finnas en nyskapande och spännande högskoleutbildning (Kaospiloterna) och tre friskolor med olika profil; Rytmus och Didaktus-Vittra gymnasium. I ett unikt samarbete mellan kommunala och fristående aktörer kommer vi att dela på t ex reception, vaktmästeri, hälsovård och wellness center.

Samarbetet skapar också spännande möjligheter till samarbeten och pedagogiskt utbyte, t ex att växla kurser mellan skolorna. I kunskapsgallerian kommer också finnas andra verksamheter bl.a. en musikaffär, café, restaurang, och andra kommersiella lokaler.

YBC är inte bara en kreativ skola, utan belägen i ett av Sveriges mest dynamiska och kreativa områden.

YBC är inte bara ytterligare en ny gymnasieskola, utan en arbetsplats för unga vuxna. Visionen: att elever på gymnasieskolan ska ha det minst lika bra som på universitet och i yrkeslivet. YBC ska vara elevdrivet med fokus på kreativitet och lustfyllt lärande. Självklart förankrat i omvärlden, med passionerade lärare och en kunnig Advisory Board från näringsliv och högskola. Resan från åk 9 till högskola (eller arbetsliv) ska vara rolig, lärorik, spännande, oväntad och utmanande. - Det är hur kul som helst att utvecklas!

YBC är en nyskapande satsning från Nacka Kommun för morgondagens entreprenörer. Entreprenör = en som gör. Extra viktigt nu när världen förändras. Kravet på att stt röra sig i en digital och kommunikationstät topografi ökar, kort sagt kravet på kreativitet. Därför fokuserar YBC:s på kreativitet. Entreprenörer är inte bara han eller hon som startar företag. Kreativa människor gillar utmaningar och att lösa problem.

Young Business Creatives - YBC ska vara de tre bästa åren i ditt liv.

Gymnasieprogram - Young Business Creatives


Specialutformat program
International Baccalaureate (IB)

Statistik

Lärare med pedagogisk examen 2009
Young Business Cr...
 72.3%
Stockholm
 75.4%
Sverige
 75%
Antal lärare per 100 elever 2009
Young Business Creatives 6.4
Stockholm 6.1
Sverige 8.1

Källa: skolverket.se  

Kontaktuppgifter till Young Business Creatives

Young Business Creatives

Marcusplatsen 7
Stockholm

De mest användbara recensionerna


Lärare / Undervisning
Lokaler
Stämning / Kompisar

M rekommenderar den här skolan

Skolan är egen och nytänkande. Man slipper den vanliga tråkig skoldagen. Vi har ju också Macbooks som är gryma som hjäpmedel. Lärarna får en att faktiskt vilja lära sig saker. Det här är inte ett flummigt gymnasium, som vissa verkar tro. Jag är glad att jag valde YBC, det känns som att vi har bra sammanhållning. Det är även mycket "konserter" som tex Snowshow. Jag rekomenderar solklart YBC, den är egen och det är två andra skolor i samma byggnad så man träffar många olika människor.

/M



Var denna recension användbar för dig? Ja Nej


Användarbilder

Det finns inga bilder än. Var den första att ladda upp en egen bild!

Ladda upp egen bild

Ladda upp bild

Du kan antingen ladda upp en bild från datorn eller via en bildlänk
Close

Ladda upp en bild från datorn:
Ladda upp bild från länk:


Du kan även skriva en undertext till bilden (valfritt):


Forum om Young Business Creatives

Här kan du ställa frågor om Young Business Creatives och deras aktiviteter.

 
Trådar Svar Skapad
Antagning
Hej igen! Måste börja med att säga att jag är otroligt sugen på ybc, bc programmet. Så nu un...
0 2009-11-05 20:40
Mini
Vad för människor på Young Business Creatives?
Hej! Jag är lite sugen på att börja på ybc, och jag tänkte isf satsa på specialutformade sp-eko...
1 2009-10-26 19:21
Mini

» Ställ ny fråga

Intresserad av ämnet: Young Business Creatives? Registrera din mailadress så får du information när någon lagt in ett nytt inlägg i ämnet.



Snittbetyg
Antal recensioner: 3
Antal betyg: 3

Lokaler

Lärare / Undervisning

Mat

Stämning / Kompisar


Rekommenderar du skolan:
67% - Ja
33% - Nej

Visa alla recensioner Visa alla recensioner
Skriv en recension
Har du studerat på/med » Young Business Creatives? Vad tyckte du? Genom att dela med dig av dina erfarenheter kan du hjälpa andra att välja rätt utbildning. Sätt betyg från 1-5 där 1 är dålig och 5 är mycket bra.
Välj utbildningstyp:
Dålig | Sådär | Ok | Bra | Mycket bra
Lärare / Undervisning
Lokaler
Mat
Stämning / Kompisar

Rekommenderar du skolan:


Regler för recensioner Regler för recensioner
Blogg

Skapa din egen gymnasieblogg!
Gymnasium.se har varje månad ungefär
50. 000 unika besökare.

Här kan du skriva och publicera dina bilder för gymnasieväljare och gymnasieelever över hela Sverige!

Senast uppdaterade bloggarna

Reseberättelse

Nu har du chansen att skriva en reseberättelse om dina utlandsstudier, din studieresa, praktik eller ett spännande projekt och dela med dig av dina erfarenheter och dina kunskaper till andra

Senast uppdaterade reseberättelserna

Tipsa en kompis

Tipsa en kompis om Young Business Creatives.

Till:  
Från: